SD-WAN kısacası yazılım tabanlı Geniş Alan Ağı (WAN) ağ için bir kısaltmadır. SD-WAN topolojisinde  kullanılacak ağ donanımın (router, gateway vs) kontrol ve yönetim   mekanizmasını oluşturan yazılım bölümünü donanımsal ayırarakgeniş alan ağı (WAN) yönetimini ve çalışmasını basitleştirir.

Bu kavram özellikle son zamanlarda neredesye bütün kurumlarda kullanılan veri merkezi yönetimini ve çalışmasını iyileştirmek için kullandıgı sanallaştırma teknolojisinin nasıl uygulandıgina benzer.

SD-WAN nın belkide şu anda en  önemli uygulaması kurumların daha düşük maliyetli  İnternet erişimin hizmetlerini kullanarak daha yüksek performanslı geniş alan ağları  (WAN)loluşturmasına imkan saglamasıdır. Böylelikle işletmeler MPLS gibi daha pahalı özel WAN bağlantı teknolojilerini yerine yada ilave olarak baglantı kapasitelerini arttırmak için daha maliyet efektif  çözümler kullanabilirler.

Ayrıca bu teknoloji ile sayıları gittikçe artan özel donanım üreticilerin maliyet efektif ürünleri kullanılarak yüksek maliyetli bilinen ağ yönlendirici üreticilerini bağlı kalmadan çözümler üretilebilir

 

SD-WAN Avantajları ;

Esneklik: SD-WAN yönlendiricileri birden fazla farklı WAN bağlantısının bant genişliğini birleştirebilir kolayca ekleyebilir veya kaldırabilir. Hücresel, kablosuzve sabit hat bağlantılarını aynı anda tek bir bağlantı gibi kullabilirler. Bu teknoloji kontrol yazılımlarının merkezde olması sebebi ile BT personelini kurulum yapılacak yerlere göndermeden yada BT personeli bilgisinde olmayan kişilerin yardımı ile WAN hizmetlerinin hızlı bir şekilde devreye almasını sağlar.

Maliyet: İnternet bağlantıları genellikle MPLS bağlantılarından çok daha ucuzdur. SD-WAN teknolojisi de şu anda kuruluşların MPLS bağlantılarda kullandığı yedekleme amaçlı pasif hatların (Backup-link)  korumak endişesi olmadan tam kapasite ile mevcut tüm ağ bağlantılarını kullanabilir.

Güvenlik: SD-WAN, WAN trafiğini bir konumdan diğerine ulaştırırken şifreleyerek iletir ve bir saldırı meydana gelirse, hasarı en aza indirilecek şekilde ağı bölümlere ayırarak yada aynı SD-WAN yazılımının bir paketi olan yeni nesil güvenlik duvarlarını aynı donanıma kolaylıkla ekleyebilir. SD-WAN ayrıca BT yöneticilerinin bir ağdaki trafik miktarına ve türlerine sürekli görünürlük sağlayarak saldırıları daha hızlı algılamasına yardımcı olabilir.

Güvenilirlik: MPLS ağları genellikle son derece güvenilir veri iletimi sunar. İnternet linkleri bu konuda genel bir ticari hizmet olduğundan MPLS linklere göre daha başarısızdırlar. Bu gerçeği telafi etmek için SD-WAN üreticileri veri kayıplarında tekrar veriyi karşı tarafta tekrar transfer etmeden üretmek, aynı anda paketleri farklı linklerden iletmek, farklı internet sağlayıcılardan farklı kiralanan hatlarda uygulama önceliği vs yöntemleri kullanarak neredeyse günümüzdeki MPLS bağlantılara yakın (Yüzde 99.99) güvenilirlik sağlayabilmektedirler.

Performans: SD-WAN teknolojisi güvenli, yüksek performanslı bağlantıları oluşturmak için interneti kullanır. SD-WAN yazılımı bulut tabanlı hizmetleri kullanarak (SaaS) performans konusunda baştan optimize edilebilir. Bu teknoloji aynı zamanda otomasyon sağlayarak şubelerde BT verimliliğini artırır ve IoT projeleri için güvenilir, ucuz bağlantılar sağlar.

Adaptasyon: SD-WAN çözümlerinin kullanım kolaylığı, merkezi yönetilebilirlik, mevcut MPLS ağlarıyla entegre olma yeteneği ve trafik akışlarını otomatik olarak ayarlama özellikleri gelecekte özellikle IOT teknolojisini benimseyip bu doğrultuda hareket eden işletmeler için adaptasyon açısından kolaylık sağlamaktadır.

EN