ATEX , Class1div2 NEDIR?

ATEX , Class1div2 NEDIR?

“Kendi Içinde Emniyet” standardi Avrupa Birligi’nde 9/94/EC sayili direktif ile “Potansiyel Patlayici Ortamlar” için gündeme gelen ATEX’in Amerika ( USA ) karsiligi ise Class1div2 standartidir.  Günümüzde her iki uyumluluk ta dünya çapinda kabul görmüs ve uygulanir hale gelmistir.

Diger bir tanimlama sekli olarak; “Kendi Içinde Emniyet” potansiyel olarak patlayici ortamlarda kullanilan ATEX, bir koruma standardidir. "Kendi içinde emniyet" onayli cihazlar, termal veya elektriksel yollardan yanici materyallerin (gaz, toz / parçaciklar, duman, buhar, vb.) tutusmasina neden olamayacak kadar düsük enerji açiga çikartacak sekilde tasarlanmalidir. 

Ayrica ATEX kurallari, Avrupa Birligin’de satilan patlama tehlikesine tabi ortamlarda kullanilan elektrik ve elektronik ekipmanlar için zorunludur. Dolayisi ile patlayici atmosferlerde kullanilmak üzere üretilen tüm ürünler ATEX onayli olmali ve  sembolünü tasimalidir.

Uygulama 1:


Kendi Içinde Emniyet ATEX standartlari, asagida bazilari siralanmis potansiyel patlama kaynaklarindan birini veya bir kaçini olusturabilecek bütün cihazlar için geçerlidir;

- Elektrik kivilcimlari
- Elektrik arklari 
- Alevler
- Sicak yüzeyler
- Statik elektrik
- Elektromanyetik radyasyon
- Kimyasal tepkimeler
- Mekanik etkiler
- Mekanik sürtünmeler
- Sikisma nedeniyle ates alma
- Akustik enerji
- Iyonlastirici radyasyon

Kendi Içinde Emniyetli cihazlar hangi endüstriler için tasarlanmaktadir?

Petrokimya
Petrol platformlari ve rafineriler
Ilaç ve kimyasallar
Genlesebilen malzemelerin kullanildigi isletmeler / ortamlar
Madencilik
Boru hatlari
Patlayici gazlarin bulunabilecegi tüm ortamlar

Uygulama 2:
 

 

Haberler