Köprü Emergency IP Telefon Sistemi

Köprülerde Acil Durum IP Telefon Sistemi

Danimarka nüfusunun yarısını Avrupa'ya bağlayan bu ulaşım sistemi ( Great Belt Fixed Link ) karayolu ve demiryolu taşımacılığını kapsamaktadır.  6,8 Km uzunluğundaki doğu asma köprüsü ( suspension east bridge ) ve 6,6 Km uzunluğundaki " Box-girder " tipte batı köprüsü ve bir demiryolu tüneli ile baraber toplamda 18 Km'lik bir ulaşım sistemidir.Özellikle köprü üzerinden çok sayıda CCTV kamera sistemleri, rüzgar ve hava durumu değişimlerinin kontrol edilmesi için 7 adet hava durumu – meteoroloji istasyonu, acil durum telefon haberleşme sistemi gibi kritik sistemler bulunmaktadır ( karayolu otoban kısmında her 600 Mt'de bir olacak şekilde )
 
Uzun yıllardır kullanımda olmasından dolayı güvenlik sistemlerinin güncellenmesi gerekliliği doğmuştur. Güvenlik sistemleri TCP/IP tabanlı hale getirilmiştir ( IP Telefon haberleşme sistemi gibi ). Bu durumda daha yüksek bantgenişlikleri gerekmiştir.

Buradaki sert hava değişimleri ve çevre koşulları ( nem, rüzgar, sıcaklık değişimleri gibi ) düşünüldüğünde ve mevcutta kullanılan bakır kablo altyapısı ile çalışabilen Westermo'nun DDW serisi ( DDW-222 ) Endüstriyel Ethernet Uzatıcıları kullanılmıştır. Bu seçimde 3 kriter ön plana çıkmıştır.

Birisi; mevcut bakır kablo altyapısı kullanıldığından ilave olarak oluşacak yüksek Fiber kablo maliyeti ortadan kalkmıştır

İkincisi; Westermo'nun Endüstriyel SHDSL Ethernet Extender ları 15,3 Mbps hızlara kadar ve 15 Km mesafelere kadar haberleşme imkanı sağlamıştır.

Son olarak; bakır kablo altyapısı üzerinden çalıştığından fiber sistemlerde söz konusu olan sonlandırma gibi daha fazla uzmanlık gerektiren gereksinimler olmadığından hem kurulumu hem de işletiminin kolay ve basit olması